זכרונות מככר טלקי (2)

הנה אני שולח את המכתב שלי עם התמונה של צבי סבא וסבתא אתל.

"Here I send with my letter the picture of grandfather Zvi nagyapam and grandmother Ethel."

במכתבי הקודם כתבתי, ששני הסבים שלי, ר' גרשון בן יחיאל אריה האן ור' הרמן צבי הכהן פרוסט, הגיעו לבודפשט עוד בתחילת המאה העשרים, והתפללו בבית הכנסת הזה בככר טלקי עד סוף חייהם!

במכתבי הקודם כתבתי, ששני הסבים שלי, ר' גרשון בן יחיאל אריה האן ור' הרמן צבי הכהן פרוסט, הגיעו לבודפשט עוד בתחילת המאה העשרים, והתפללו בבית הכנסת הזה בככר טלקי עד סוף חייהם!

אני מקדיש את המכתב הזה לסבא צבי פרוסט ז"ל.

צבי הכהן פרוסט נולד ב-1862, בעיירה דרוהוביץ (DROHOBYTCZ)), אשר בפולין. שם הוא נשא לאשה את אתל ייגר ושם נולדו ששה מתוך שמונה ילדיהם.. הוא עבר עם משפחתו ב-1900 לבודפשט, כי גם עיירת הולדתו וגם בודפשט היו חלק של הממלכה האוסטרו-הונגרית.

כאן בבודפשט התיישב ברובע השמיני ונהיה סוחר בבגדי גברים בככר טלקי.. עסקיו פרחו, וחלק מילדיו עזרו לו בארבע חנויותיו. בתו הבכורה, סידוניה, נישאה לקרוב רחוק בקלן שבגרמניה, משם נאלצו לברוח בגלל רדיפות הנאצים והם הגיעו לישראל עוד ב-, 1933.כחלק ראשון מהמשפחה.

גם בנו יוסף עבר לגור בגרמניה, אך כל יתר בני המשפחה נשארו בבודפשט, שם נולדה בת הזקונים, לאה, שילדה אותי ואת אחיותי לאחר נשואיה..

סבא צבי היה איש אדוק מאד (אורטודוקס) והצטרף בשמחה לקבוצת היהודים , אשר ייסדו  את בית הכנסת הקטן בככר טלקי. מקום מושבו בבית הכנסת היה ליד ארון הקודש (בספסל ה"מזרח") שם

התפלל עד יום מותו (31.12.1939)

אני, בתור נכדו, תמיד שמחתי והתגאיתי, כאשר קראו לו ראשון לעלות לתורה (אז לא ידעתי, מה הסיבה…)

אני מצרף כאן את תמונותיהם של סבא צבי וסבתא אתל ז"ל.

(יחיאל האן)

תוספת:

ששה מתוך 8 הילדים שרדו את השואה. ארבעה נשארו בבודפשט ושתיים עלו לישראל.,. הבת הבכירה, שעלתה לישראל בשנת 1933 חזרה לבודפשט כעבור 20 שנה על מנת לפגוש את  ארבעת אחיה שם. תמונה שמנציחה את המפגש המרגש – נמצאת בידי, ואני מצרף אותה כאן. חמשת  האחים יושבים בשורה הראשונה.

לשרוד את ילדים פרוסט, 1953 בהונגריה

A túlélő Frost gyermekek, magyarországon 1953-ban

Comments Closed