זכרונות מככר טלקי (3)

קורותיו של ספר תורה או איך נסגר המעגל?

סבי מצד אבי, ר' גרשון בן יחיאל אריה האן גם כן היה סוחר בבגדי גברים (בדיוק כמו סבי האחר, ר' צבי פרוסט) והיתה לו חנות גדולה ויפה ברחוב נפסינהאז. (NEPSZINHAZ ).

בשנת 1944 עם כניסת הגרמנים להונגריה החנות נלקחה ממנו. והוא עם אשתו ,סרקה, הצליח לעבור את הזמנים הקשים בגטו בודפשט.

באביב 1945 החנות הוחזרה לסבי. באחד הימים (כפי שהוא סיפר לנו) נכנס אליו חייל רוסי (מכוחות השחרור) ושאל אותו, האם הוא מוכן לקנות ממנו ספר תורה, אותו הוא "מצא" בבית כנסת עזוב, ושמר אותו לעצמו. הספר היה פגום, דפים רבים נקרעו או נשרפו בחלקם.

לאחר משא ומתן סבי קנה את הספר ולקח אותו אל סופר סתם באזור רחוב דוב (DOB)). שם במשך חדשים תיקנו את הדרוש תקון, הוסיפו דפים חסרים ( זה לא היה קל, כי בספר המקורי כל עמוד התחיל באות "ו")!! כאשר הכל היה מוכן סבי הזמין מעיל יפה לספר התורה,( בצבע כחול כהה, ועליו רקמו את שמו, שם אבי ושמי) ןאחר כך   ספר התורה המחודש הוכנס לארון הקודש בבית הכנסת בככר טלקי, ושם הוא שרת את הקהל במשך כחמש שנים,

כאשר אבי החליט לעלות ארצה בשנת 1950, (בעקבות אחותי ואני, שעלינו ארצה עם עלית הנוער), סבי  מסר בידיו את ספר התורה ואמר:" תעלה עם הספר לארץ הקודש."..

אבי המנוח הכניס את הספר במשך 30 שנה בבית הכנסת "ביל"ו, שם הוא נהג להתפלל. בצוואתו הוא העביר  את  הספר לרשותי, ואני, עם שני בני החלטנו להכניסו בבית הכנסת בשכונתנו  ברמת גן, שם אנו גרים עד היום.

איך נסגר המעגל?

בדיוק לפני שנתיים חגגנו את בר המצווה של נכדי הראשון, מיכאל בן רונן דוד גרשון .

גבאי בית הכנסת דאג, לפי בקשת משפחתנו, שפרשת השבוע תיקרא מן הספר שלנו וקטע המפטיר של מיכאל נקרא מאותו ספר, שסבא רבא רבא שלו, ר' גרשון, קנה  ודאג להעביר אותו במשך חמישה דורות עד שהגיע לבית הכנסת שלמשפחת האן ברמת גן, ישראל.

והמעגל נסגר!!!

אני מצרף כאן את התמונות של חמישה דורות.

Comments Closed